Сјеничко или Увачко језеро се налази у југозападном делу Србије, између планина Златар и Јавор. Припада територији општина Сјенице и Нове Вароши.
Сјеничко језеро је вештачко језеро дуго 27 km, које вијуга меандрима, којима је пре његовог настанка текла река Увац. Налази се на надморској висини од 985 m. Максимална дубина језера је 108 m и има брану дугу 160 m. Настало је потапањем кањона и преграђивањем реке Увац 1979. године и изградњом бране код села Акмачићи, за потребе хидроелектране Увац. Ово језеро је прво у низу језера који су изграђени на реци Увац за потребе производње електричне енергије. Ово језеро чијих 212 милиона метара кубних воде покреће агрегат снаге 36 MW и производи годишње 70 милиона KWh струје. Вода из овог језера отиче у Златарско језеро,а из Златарског у Радоињско језеро.
Сјеничко језеро је испунило кањон дубине око 100 m који је надалеко познат због јединствених укљештених меандара, коју је Увац усекао у кречњачки масив Пештерске висоравни. Језеро је у склопу специјалног резервата Увац, основаном ради заштите највеће колоније Белоглавог супа на Балкану. Језеро је богато је разним врстама рибе, где се посебно могу издвојити шаран, клен, младица, мрена и сом.
На обалама овог језера налази се највеће станиште белоглавог супа на Балкану. За белоглаве супове, они који живе на 1200 м надморске висине, кажу да никада нису имали проблема са њима и да су они само чистачи природе. Они се гнезде на стрмим и каменим ободима кањона, највише их буде око 10 сати ујутру, и око 15 сати поподне. Мештани Сјенице сматрају да су белоглави супови одлични временски прогнозери. Када ће ветар, невреме, почну да се дижу у висине и њих 10-15 кружи у јату и на тај начин најављују ветар и кишу. Иначе, белоглавих супова сада има око пет стотина, што је најбројнија колонија на Балкану.
Поглед на укљештене меандре Увца и Сјеничко језеро, белоглаве супове, километарске пећине, богата флора и фауна, здрава храна, гостопримство и пријатан боравак су овај крај учинили јединственим. Најпосећеније је лети. Из разних крајева долазе туристи, природњаци, авантуристи, купачи, риболовци, ловци…
Мештани су на овом простору изградили многобројне викендице и ресторане како би туристима приредили незабораван одмор и боравак.
<
Адела Машовић
Гимназија “Јездимир Ловић”