“АКАДЕМИЈА ФИЛИПОВИЋ”

ЈАГОДИНА

ЗВАНИЧАН САЈТ ОБУКЕ
“Wordpress – самостално уређење web сајта”

Зашто посетити Неготин?

окт 8, 2024 | Галерија

Неготин је градско насеље у Србији и седиште истоимене општине у Борском округу. Према попису из 2022. било је 14.647 становника, док је у општини Неготин живео 28.261 становник. Налази се близу тромеђе Србије, Румуније и Бугарске. Име Неготин је први пут забележено у 16. веку. Место није имало значаја до 18. века, када је постало важно војно упориште. Године 1833. Неготин је трајно ушао у састав Кнежевине Србије и отада почиње његов бржи развој, који је трајао до почетка Првог светског рата. Неготин је, између осталог, познат и као родно место композитора Стевана Мокрањца.

Туризам

По природним лепотама, културно-историјским споменицима, саобраћајним везама, климатским карактеристикама, хидрографијом, условима за лов и риболов и постојећим туристичким објектима, Неготинска крајина представља изузетно атрактивно подручје. Набројаћемо неке од најпривлачнијих туристичких локација у општини Неготин:

  • У близини Манастира Вратна, на планинској речици, бистрој и погодној за риболов, налазе се огромна камена врата-капије, које је природа начинила “без длета и чекића”. Прва капија носи име ВЕЛИКИ ПРЕРАСТ, друга МАЛИ ПРЕРАСТ, а трећа СУВИ ПРЕРАСТ. Цео комплекс Вратне, село, манастир и капије, окружен је рекама и шумама и представља једну од најзанимљивијих туристичких дестинација Неготинске крајине. Ови “драгуљи” су од Неготина удаљени свега тридесетак километара.
  • Десетак километара јужно од Неготина, у близини села Мокрање, Сиколска река, крчећи пут до Тимока кроз питома брда Неготинске крајине, створила је диван водопад и испод њега живописно језеро. Иако скромних димензија , ово место које носи назив МОКРАЊСКЕ СТЕНЕ, омиљено је излетиште и купалиште мештана околних села и Неготинаца.
  • Римско налазиште Врело налази се на левој обали Врелске реке, 6 km западно од села Шаркамен код Неготина. Врело-Шаркамен је ексклузиван споменик римске културе, а златан накит из маузолеја, који се са сигурношћу може приписати жени из царске породице, је спектакуларан налаз, јединствен на простору Римског царства.
  • Пивнице су јединствени објекти намењени преради грожђа и неговању вина. Оне су у Неготинским селима организоване као читава насеља. Некада их је било у већини насеља око реке Тимок, али су данас сачуване само оне у селима Рајац, Рогљево, Смедовац и Штубик. Већина их је подигнута у XIX и почетком XX века, али се сматра да их је било и у XVIII веку.
  • Бледерија извире на 190 мнв, тече на југоисток и прима воде Соколовице и Суваје и као Бледерија наставља до спајања са Равном реком, одакле се улива у Дунав. Сам водопад је висине од око 7 метара, који се преко бигрене пречаге обрушава у облику водене завесе у бигрену каду која је формирала мало језеро тиркизно зелене боје.

Манифестације

Неготин је познат по манифестацијама, неке од њих су:

  • Сајам меда и вина окупља велики број учесника из Србије, Бугарске и Румуније, произвођаче меда, вина, сувенира, лековитог биља, произвођаче пратеће опреме, гастрономе, и све оне који се баве продајом, дистрибуцијом и конзумирањем меда и вина. Поред званичног програма одржавају се дегустације и предавања из области винарства и пчеларства. У склопу програма је оцењивање и проглашење Најбољег вина на Сајму. Цео фестивал је пропраћен богатим културно – забавним програмом.
  • Манифестација Крајински обичаји у част велике победе Српске и Руске војске предвођене Карађорђем, Хајдук Вељком, Миленком Стојковићем и Петром Добрњцем над Турским Мула Пашом 1807.године. Велики број посетилаца ужива у надметањима свирача, преља, пастирским играма, спремању народних јела и на крају наравно избором најлепше чобанице.
  • Дани Дунава је спортска манифестација која окупља велики број љубитеља спортова на води и заљубљеника у реку Дунав. У склопу програма се организује бициклијада, регата, веслање малим пловилима, такмичење у пецању и рибљи котлић. Манифестација се одржава на Кусјачкој плажи.
  • Један од највећих и најпознатијих вашара у Србији је свакако јесењи Неготински вашар који се непрекидно одржава још од 1836. године. Већ од 1839. установљен је и летњи вашар, а 2004. године и пролећни. Окупља хиљаде оних који нешто продају, оних који купију, али углавном људе жељне доброг провода и дружења на масовним скуповима.
  • Сваког септембра, почев од 1966.године, у Неготину се одвија празник музике у спомен највећем српском композитору Стевану Стојановићу Мокрањцу. На овом Фестивалу гостовали су и гостују најпознатији изводјачи из Србије и са простора бивше СФРЈ, али и многи познати светски пијанисти и хорови. Натпевавање хорова је својеврсна круна “Мокрањчевих дана”. У оквиру пратећег програма Фестивала одвијају се бројне изложбе слика, промоције књига, књижевне вечери и излети до туристичких дестинација Неготинске крајине.

 

Милена Лукић
ОШ “Хајдук Вељко” Штубик