Монтесори метода је први пут описана почетком 20. века, када је италијанска лекарка Марија Монтесори посматрала децу да би видела како уче о свету око себе. Настојала је да створи образовање које се допада деци уместо да их тера да се понашају на одређени начин. Монтесори метода је све популарнија, а постоји 10 основних принципа или златних правила, која вам могу помоћи да одлучите да ли је ова метода најбоља за вашу децу. Подсећамо, Марија Монтесори је италијанска лекарка и педагошкиња која је у 20. веку помогла напретку начина на који размишљамо о васпитању деце, а своју теорију је засновала на идеју да је околина у којој дете одраста у прве три године живота пресудна за његов целокупни развој. Успешна и мудра правила која се лако памте и која сваком родитељу могу помоћи да подигне срећно и самопоуздано дете. Не ограничавајте образовање само на учионицу већ унестите Монтесори принципе у свој живот.
Монтесори принципи које родитељи треба да зн
Дајте детету слободу с границама
Главна ствар код Монтесори је слобода. Слобода истраживања. Слобода за стицање независности. Али многи људи погрешно тумаче значење слободе као „пуштање детета да ради шта год жели и кад год жели“. Али посреди није то. Да би деца желела да истражују свет, морају се осец́ати слободно и поштовано. Али морате такође пружити сигурне могуц́ности. Морате детету бити узор и стварати границе у безбедном окружењу. Једном када ваше дете научи да поштује своје окружење, ствари и како да контролише своје импулсе, његово окружење може да се прошири. Млађој деци потребно је више ограничења, као што су безбедносни предмети да би се спречиле повреде.
Монтесори соба
Један од аспеката који дефинишу Монтесори принципе у учионици и код куц́е јесте идеја о „припремљеном окружењу“. У таквом окружењу деца уче како да брину о простору који користе. Простор је организован ефикасно, тако да деца могу да истражују сопственим темпом, вођена само својом радозналошћу. „Припремљена окружења“ омогуц́авају независност и слободу у границама, као што је поменуто. Монтесори окружење охрабрује ученике да буду активни у сопственом образовању. Можете припремити окружење тако што ц́ете организовати простор на такав начин да деца имају могућности да се играју и истражују. На пример, у припремљеном простору треба да постоје отворене полице са организованим играчкама и књигама које ваше дете може да бира.
Посматрајте дете док се игра
Монтесори метода је настала посматрањем деце у игри. Баш као што Монтесори инструктори посматрају децу да виде како се развијају, и ви, као родитељ, можете открити много о свом детету. Једноставним посматрањем приметићете њихова посебна интересовања, које вештине покушавају да науче и још много тога. Ако желите да ефикасније користите посматрање, дођите на ниво свог детета и сагледајте свет из његове перспективе. Можда ћете открити одговоре на питања попут зашто ваше дете покушава да се попне на столицу или зашто је толико заинтересовано за одређени предмет.
Прво реалност, касније фантазија
Деца често живе у свету маште иако њихов ум још није способан за апстрактно размишљање. Монтесори препоручује да се фантазија уведе касније, након што деца стекну образовање засновано на стварности. Иако је избегавање сваке фантазије тешко, учионице и домаћинства који користе Монтесори метод могу се фокусирати на моделирање свакодневног живота – кување, чишћење, читање о свету природе и играње напољу.
Разговори о емоцијама и односима
Кључни принцип који се огледа у Монтесори методи широм света јесте мир. Све о заједници, и локалној и глобалној, учи се. Монтесори се фокусира на стварни свет, управљање стресом и начин за мирно решавање сукоба. Оваква едукација подразумева разговор о друштвеној неправди, разговор о позитивним и негативним емоцијама, толеранцији, емпатији и поштовању.
Монтесори играчке – што мање, то боље
Многи родитељи желе да размазе своју децу, и то је разумљиво. Монтесори нас учи да трошење пара на скупе играчке није потребно. Што мање играчака дете има, то више може да схвати свој свет и пронађе ред. Насупрот томе, превише играчака може бити неодољиво. Дете ће се борити да направи избор, а то би могло да доведе до мање времена проведеног у истраживању света. Такође, превише избора смањује вредност сваке ставке. Када деца не поштују своје играчке, поломиће их или ће рећи да им је досадно и захтеваће још више. Дакле, смањите број дечијих играчака на минимум и ротирајте их.
Казна и награда
Марија Монтесори је запазила да ни казна ни награда нису ефикасно средство за дисциплиновање деце. Оно што је сматрала ефикасним назива се „унутрашња дисциплина“, коју доноси осец́ај одговорности детета. Једна ствар коју можете приметити у вези са свим Монтесори принципима јесте потреба за узајамним поштовањем. Деца морају да осећају да су поштована, када осете искрену везу с родитељима, када знају да доприносе, радиц́е марљиво. Због тога се јавља мање испада у понашању. Наравно, родитељи морају да укажу и на природне последице за непожељно понашање. Деца ће природно научити шта се дешава када се понашају насилно или када свесно уништавају своје ствари. Такође, не морате да хвалите своје дете сваки пут када нешто уради. Деца природно желе да уче, нису им потребне награде које би подстакле учење. Ако их непрестано хвалите, постаће одрасли који верују да имају право на награду. А уколико се, с друге стране, дете често критикује, оно заправо учи како да осуђује друге. Ако дете често добија похвале, дете се заправо учи како да процењује друге. Приступ награђивању и похвалама Марија Монтесори сврстава у домен дететовог рада и бављења нечим и његовим успешним завршетком. Само дететово задовољство обављеним награда је за то дете и нису му потребне додатне похвале. Поштујте дете и када погреши, на тај начин ће грешке брже исправити. Поштовање које сви који смо укључени у дететово васпитање изражавамо према њему, основа је односа који ће резултирати ставом према околини у будућности.
Помозите му да изоштри своја природна чула
Од тренутка када дете удахне први пут, оно користи сва своја чула. Нека од тих чула су јача од других и временом ће се још развити. Међутим, дете узраста од нула до шест година је много боље прилагођено додиру, укусу, мирису, виду и слуху од одраслих. Бебе, на пример, познају своје родитеље само по мирису. Да би истражили свет, стављају ствари у уста. Зато Монтесори принципи наглашавају неопходност природних материјала. Дрво, памучна тканина и други природни материјали пожељнији су од пластике, која нема укус или текстуру. Монтесори учионице пуне су природних предмета са широким спектром боја и текстура за усавршавање чула. Деца уче из онога што их окружује. Околина у којој дете одраста у прве три године живота пресудне су за његов целокупни развој. Дете „упија“ неселектоване надражаје из околине и учи о свему што га окружује.
Монтесори школе
Аутентичне Монтесори школе своје часове у учионици организују око дужих периода за рад и фокус. У зависности од узраста деце, период рада често треба да траје два-три сата. Уместо да се период рада дели на краће делове, када дуже траје час, деца имају могућност да се концентришу на једну тему. На тај начин се деца могу фокусирати на оно што уче и потпуније уживати у томе. Током тих периода деца могу да раде сопственим темпом. Када видите да дете нешто ради, покушава, да се игра, не пожурујте га. Пустите га да управља својим временом.
Препознајте осетљиве фазе
Tоком развоја детета, постоје тренуци када се способност појединца да прикупи и задржи информације или да овлада неком вештином драматично расте. Као родитељ, можете приметити да ваша деца постају све заинтересованија за језик – почињу да реплицирају ваше говорне обрасце како би развили сопствени глас. Научивши како да препознате ове осетљиве периоде, можете помоћи у развоју вашег детета.
Марија Малешевић
Основна Школа “Слободан Бајић Паја”